top of page

Jak zacząć w branży IT - czyli kilka słów od starszego stażem kolegi

Zaktualizowano: 20 lis 2023

Początki nie są proste

Świat IT może przerażać, zarazem jest bardzo kuszącą alternatywą dla wielu osób, które szukają innej ścieżki w swoim życiu.

Zapewne na początku swojej drogi w IT napotkasz wiele trudności. Nauka programowania czy testowania nie jest prostą sprawą i wymaga dużego zaangażowania i praktyki. Jestem pewien, że nie raz dojdziesz do ściany, nie potrafiąc znaleźć rozwiązania i jedyne, o czym będziesz myśleć to: to nie dla mnie, nic nie rozumiem, nie nadaje się.

IT to trudna dyscyplina

Programowanie to bardzo skomplikowana dziedzina. Nie da się go nauczyć w dwa tygodnie. Potrzeba wielu miesięcy czy lat, aby dobrze je zrozumieć i nabrać doświadczenia. Natomiast to, co jest najważniejsze, to wytrwałość. Jeśli miałbym dokończyć zdanie: Praca w IT to … to zakończyłbym je: to ciągłe rozwiązywanie problemów. Nie raz spędzisz kilka dni, szukając jednego małego błędu w kodzie, który powoduje, że Twoja aplikacja nie działa, podczas gdy doświadczonemu programiście znalezienie tego błędu zajmie 2 min. Nie oznacza to, że nie nadajesz się do programowania. To jedynie ścieżka, którą przechodzi każdy programista. Wytrwałość natomiast popłaca, ponieważ nic nie daje takiej satysfakcji jak znalezienie i rozwiązanie problemu po kilkunastu godzinach poszukiwań.

A jak to jest z doświadczonymi programistami?

Pewnie się zastanawiasz, czy doświadczeni programiści też miewają takie problemy? No pewnie, że tak :) Różnica jest jedynie taka, że wraz ze wzrostem doświadczenia zmieniają się Twoje problemy. Na początku drogi mierzysz się głównie ze składnią języka oraz uruchomieniem kodu. W późniejszych latach zaczynasz mierzyć się z bardziej nieoczywistymi problemami, zazwyczaj związanymi z technologiami i narzędziami, które cię otaczają, takimi, jak których biblioteki używasz, bazy danych, sieć, serwery, kolejki, wydajność itd.

Mimo iż mam ponad 10 lat doświadczenia jako programista, to nadal mam takie dni, podczas których spędzam 8 godzin, głowiąc się, dlaczego występuje dany błąd w aplikacji lub dlaczego projekt się nie buduje. Jest to całkowicie normalne w tym zawodzie. Wynika to z faktu, iż programowanie to naprawdę wymagająca dyscyplina.


To, co również się zmienia z biegiem czasu, to umiejętność łączenia faktów i szybsze znajdowanie problemu. Wynika to z prostej zasady - im więcej w życiu widzisz, tym łatwiej potrafisz kojarzyć rozwiązania.


Nie łam się, ciężka praca i wytrwałość to klucz do sukcesu

Chciałbym Ci powiedzieć, że nie ważne, jakie masz wykształcenie, czy jesteś dobra/dobry z matematyki i ile masz lat. Jeżeli poważnie myślisz o zostaniu programistą czy testerem to musisz przygotować się na przejście wyboistej drogi, pełnej problemów. Aby nauczyć się tego zawodu, potrzebujesz miesięcy ciężkiej pracy i determinacji. To, co jest najważniejsze, to wytrwałość i chęć rozwiązywania problemów. Wiąże się nie raz z godzinami spędzonymi na patrzeniu się na mały fragment kodu i przekopywaniu internetu w celu znalezienia rozwiązania.


Trzymam za Ciebie kciuki, powodzenia!


Filip


171 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page