top of page

Jaki język programowania dla testera?

Zaktualizowano: 20 lis 2023

Wiele osób zadaje sobie pytanie: jakiego języka programowania warto się nauczyć jako tester oprogramowania? Python, JavaScript, Java, C# - list jest naprawdę długa. 
W zależności od tego kogo zapytasz, to inną odpowiedź dostaniesz. Moim zdaniem odpowiedź brzmi: to zależy. 😉


Dlaczego tester powinien znać podstawy programowania?


Znajomość podstaw języka programowania ma dużo zalet. W codziennej pracy testera oprogramowania możesz wykorzystać tę umiejętność do napisania prostych skryptów, testów automatycznych np. w programie Postman, czy podczas korzystania z narzędzia DevTools. Największą zaletą jednak jest fakt, że znajomość podłoża technicznego przekłada się na lepsze zrozumienie tego co testujemy.


Zacznij od podstaw programowania

Jeżeli jesteś na początku swojej drogi, nigdy wcześniej nie programowałaś / programowałeś, to najważniejsze jest nauczenie się podstaw programowania. Musisz poznać, jak wykonywany jest kod, czym są zmienne, pętle, warunki logiczne, funkcje itd. Nie ma tak dużego znaczenia, jaki język wybierzesz, każdy język bazuje na tych samych fundamentach.


To, co mogę Ci polecić to, aby zacząć naukę od języka z najprostszą składnią oraz dużą ilością darmowych materiałów szkoleniowych. Takim językiem jest JavaScript oraz Python. Rozpoczęcie nauki Python czy JavaScript jest bardzo proste. Nie musisz nawet nic instalować na swoim komputerze. Możesz skorzystać ze stron internetowych, które umożliwiają pisanie i uruchamianie kodu online. Możesz użyć np: https://jsfiddle.net/. Języki takie jak C#, Java, C++, C mają znacznie większy próg wejścia, co powoduje, że łatwo możesz się zniechęcić i ugrząźć na etapie konfiguracji środowiska.


Opanuj podstawy i wybierz język dla siebie


Dopiero gdy opanujesz podstawy programowania, poznasz możliwości, jakie daje programowanie, wtedy możesz świadomie wybrać swoją dalszą drogę. Prawda jest taka, że język programowania to tylko narzędzie. Rozumiejąc podstawy programowania, stosunkowo prosto będzie Ci zmienić język i nauczyć się nowego.


Jaki język do automatyzacji testów?


W przypadku specjalizacji, jaką jest automatyczne testowanie oprogramowania, właśnie te cztery języki: Python, JavaScript, Java i C# mają najszersze zastosowanie i warto któryś z nich znać. Wszystkie wspomniane języki mają bardzo duże wsparcie i są często wykorzystywane do automatyzacji. Wszystko również zależy jakie aplikacje chcesz testować i jaki chcesz osiągnąć cel.

334 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page