top of page

6 minusów pracy, jako programista

Zaktualizowano: 3 lis 2022

Stojąc przed wyborem ścieżki kariery bądź decydując się na przebranżowienie, mocno zwracamy uwagę na stawki oferowane na konkretnych stanowiskach. Od lat jednym z bardziej cenionych oraz dobrze zarabiających zawodów jest zawód programisty. W świecie, w którym coraz więcej spraw toczy się wokół komputerów oraz cyfryzacji coraz większej ilości firm i instytucji, zawód programisty wydaje się być pożądany a przede wszystkim mocno przyszłościowy. Jak w każdej branży tak również w sektorze informatycznym praca ma swoje zalety ale również wady. Jeśli zastanawiasz się nad pójściem programistyczną ścieżką kariery koniecznie sprawdź, co może Cię czekać.1. Powtarzalność pracy

Chociaż dla wielu osób praca programisty to spełnienie marzeń, niestety już po kilku miesiącach czar pryska. W większości praca ta opiera się na wykonywaniu niewiele różniących się od siebie poprawek. Większość projektów polega na utrzymaniu istniejących już systemów z wykonywaniem nielicznych zmian i modyfikacji. Efektem tego może być nudna i powtarzalna praca w znanym środowisku.


2. Aspołeczność


Nie bez przyczyny przyjęło się, programiści to osoby aspołeczne. Po części wynika to z faktu, że aby stać się programistą, trzeba poświęcić wiele czasu na naukę. Wielu programistów wiedzę tę zdobywa na studiach, kosztem własnego życia studenckiego. Dodatkowo ciągle rozwijające się technologie, wymagające tego, aby na bieżąco dokształcać się we własnym zakresie, aby nie wypaść z rynku. W zamian za to wynagrodzenie programisty jest wysokie już na starcie życia zawodowego, co również negatywnie wpływa na życie społeczne. Wielu programistów staje się zarozumiałych, a także "wszechwiedzących", co jest uciążliwe w odbiorze.


3. Specjalistyczna dziedzina

Praca programisty nie polega wyłącznie na pracy z kodem, ale także z klientem. To właśnie kontakt z osobami, spoza branży staje się problematyczny dla specjalisty. Głównie wynika to z faktu konieczności uzgadniania szczegółów zmian z osobami, które nie do końca zdają sobie sprawę z tego, w jaki sposób tworzony jest dany program czy aplikacja. W efekcie czego bardzo często dochodzi do nieporozumień, wynikających z niezrozumienia się stron.4. Siedzący tryb życia


Pracę programisty wykonywać można z każdego zakątka świata, co jest pożądane przez wiele osób. W rzeczywistości jednak jest to praca na etacie, która w dużej mierze opiera się o siedzący tryb życia. Minimum osiem godzin dziennie spędzonych przed ekranem komputera nie tylko negatywnie wpływa na wzrok, ale także na ogólne funkcjonowanie organizmu. Brak ruchu przyczyniać może się z kolei do rozwoju innych schorzeń.


5. Narastające frustracje


Nie da się ukryć, że zawód programisty nie jest dla każdego. Chociaż solidność i skrupulatność to dobre cechy, to w przypadku programisty nadmierny perfekcjonizm prowadzić może do narastania frustracji. Wynika to z faktu, że bardzo często praca opiera się o kod, który stworzony został kilka czy kilkanaście lat temu, a na bieżąco poddawany jest różnego rodzaju zmianom. Wszelkie wprowadzane modyfikacje, sprawiać mogą powstawanie dodatkowych problemów, a czas, jaki został przewidziany na rozwiązanie zadania, nie jest wystarczający do stworzenia kodu na nowo. W efekcie czego, programiści bardzo często pracują na kodzie, który z książkowymi przykładami, ma niewiele wspólnego.


6. Syndrom programisty


Wielu programistów jest singlami, co po części wynika z ich sposobu bycia. Przez niektórych, specyficzne zachowania, nazywane są syndromem programisty. Programiści bardzo często odpowiadają półsłówkami, bądź udzielają odpowiedzi, które są niezrozumiałe dla ich nadawcy. To także osoby, które bardzo często czepiają się słówek, czy poprawnego ich wypowiadania. Chociaż nie wynika to ze złego nastawienia do innych, zachowania takie, odbierane są jako niemiłe i uciążliwe.


Praca programisty, jak każda praca ma swoje minusy. Warto je znać, zanim podejmiesz decyzję o wyborze tej ścieżki kariery. Mimo pewnych minusów nadal uważam, że to wspaniała praca, której nie wymieniłbym na nic innego :)

3381 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page