top of page

Studia informatyczne, czy warto? Historia prawdziwa.

Zaktualizowano: 20 lis 2023

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto kończyć studia informatyczne?

Temat jest mocno kontrowersyjny, ponieważ zazwyczaj znajdziecie dwie skrajne opinie.

W związku z tym, że ukończyłem automatykę i robotykę, a następnie informatykę, pracuję jako programista, to postaram się przeanalizować temat, jak najbardziej rzetelnie.


Czy zostałem programistą dzięki temu, że poszedłem na studia? Tak. W moim przypadku to niezaprzeczalny fakt. To właśnie tam pierwszy raz poznałem programowanie. Nigdy wcześniej nie pomyślałbym nawet, że mogę zostać programistą. Wręcz przeciwnie. Nigdy nie byłem fanem komputerów, a wszystko, czego dotknąłem przestawało działać 🤣


Studia mają jeden zasadniczy minus - największy nacisk kładzie się na wiedzę niepraktyczną, teoretyczną, która nie przyda Wam się w codziennej pracy. Nigdy nie zapomnę przedmiotu, na którym uczyłem się języka, którego już od wielu lat się nie wykorzystuje. Nawet prowadząca tego nie ukrywała. Po co? Do tej pory nie znalazłem odpowiedzi. Niestety ciekawe przedmioty lub projekty realizowane są w dużym pośpiechu, gdyż brakuje na wszystko czasu. Wynika to z faktu, że materiał na studiach jest po prostu przeładowany.


Mam wrażenie, że obecnie wyniósłbym ze studiów dużo więcej. Niestety na etapie studiowania, nikt nie mówił nam, czego warto się uczyć, jakich kompetencji potrzebuje rynek, do czego w praktyce można wykorzystać daną wiedzę. To sprawia, że uczycie się rzeczy, których nie rozumiecie. Przykładacie się najmocniej do przedmiotów, które nigdy Wam się nie przydadzą. Nie potraficie wyobrazić sobie nawet, do czego się je wykorzystuje. Dodatkowo po kilku latach pracy, znacznie łatwiej jest zrozumieć niektóre tematy, ponieważ macie solidne podstawy. Prawda jest taka, że programowania nauczyłem się sam.


Plusem studiów natomiast jest możliwość przedłużenia czasu na znalezienie drogi dla siebie. W moim przypadku to właśnie fakt pójścia na studia spowodował, że moje życie potoczyło się tak, a nie inaczej. Zostałem programistą, poznałem mojego obecnego wspólnika, który znalazł dla mnie pierwszą pracę w zawodzie. Możliwość budowania relacji z ludźmi, poznawania nowych osób, możliwość w miarę bezpiecznego sprawdzenia, czy interesuje mnie wybrany kierunek to niewątpliwy atut studiów. Z drugiej strony, gdybym wykorzystał cały czas poświęcony na naukę niepraktycznych, teoretycznych tematów i poświęcił go na naukę programowania, zdecydowanie byłym w zupełnie innym miejscu. Najważniejsze tylko pytanie - czy bym to zrobił?


Gdybym stanął kolejny raz przed pytaniem - czy wartość iść na studia to miałbym trudny orzech do zgryzienia. Z jednej strony był to naprawdę świetny czas, podczas którego poznałem wspaniałych ludzi. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę samą wyniesioną wiedzę, to zdecydowanie można było wykorzystać ten czas znacznie lepiej. Jeżeli wiecie, że Wasz wymarzony zawód to programowanie czy testowanie oprogramowania - studia nie wiele Was nauczą.
179 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page